Jak zostać pośrednikiem nieruchomości? - shyribbons.pl

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?

Zawód pośrednika nieruchomości jest atrakcyjny dla wielu osób. Wiąże się na ogół z wysokimi zarobkami, duży atut stanowią też nienormowane godziny pracy i możliwość stałego kontaktu z ludźmi. Idealny pośrednik jest osobą elastyczną i potrafiącą dopasować się do zmian, a także ciekawą świata. Musi być też nastawiony na cel i nieustannie poszerzać swoją wiedzę. W jaki sposób zostać pośrednikiem nieruchomości?


Jakie kwalifikacje i studia musi posiadać pośrednik nieruchomości?


Od 2014 roku pośrednik nieruchomości nie musi już posiadać kierunkowego wykształcenia ani zdobyć państwowej licencji na wykonywanie zawodu. Dzięki temu wzrosło zainteresowanie tą pracą. Trzeba jednak pamiętać, że nie będzie ona odpowiednia dla każdego. Dobry pośrednik musi nie tylko pozostawać w stałym kontakcie z klientami, ale również znać doskonale przepisy prawa i posługiwać się dużą ilością danych z wielu dziedzin. Oczywiście dobrze będzie mimo wszystko zdobyć wykształcenie związane z tą branżą. Pośrednik nieruchomości może skończyć np. prawo, budownictwo czy ekonomię. W zawodzie tym pracują także absolwenci kierunków związanych z marketingiem i public relations. Warto ukończyć studia podyplomowe z zakresu zarządzania nieruchomościami. Istnieją też różne kursy na pośrednika. Koncentrują się one wokół zagadnień praktycznych i są dostępne na terenie całego kraju. Korzystne może okazać się członkostwo w stowarzyszeniu takim jak Polska Federacja Rynku Nieruchomości. To dodatkowa szansa na poszerzenie i potwierdzenie swoich umiejętności, a także na zwiększenie sieci kontaktów zawodowych. To rozwiązanie przydatne szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie.


Warto pamiętać o obowiązkach pośrednika nieruchomości przed rozpoczęciem pracy. Konieczne jest wykupienie polisy OC oraz posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i zaświadczenia o niekaralności. Wiele biur wymaga dodatkowo posiadania prawa jazdy kategorii B.


Jakie są zadania i zarobki pośrednika nieruchomości?


Pośrednik nieruchomości prezentuje dom, mieszkanie, biuro czy pokój klientowi oraz zajmuje się formalnościami dotyczącymi kupna, sprzedaży bądź wynajmu. Istotą zawodu pośrednika jest jednak znalezienie odpowiedniego klienta i nakłonienie go do sfinalizowania transakcji. Właśnie dlatego w zawodzie pośrednika niezbędne jest posiadanie głowy pełnej pomysłów, a także kreatywność w sferze kontaktów interpersonalnych. Do obowiązków pośrednika należy też doradztwo, dlatego powinien on posiadać wiedzę m.in. z obszaru kredytów hipotecznych, prawa mieszkaniowego oraz aktualnych trendów na rynku. Osoba na tym stanowisku musi orientować się w ofertach banków, posiadać umiejętność negocjacji i sporządzania dokumentacji. Tak naprawdę zawód pośrednika stanowi połączenie pracy doradcy, prawnika, a nawet budowlańca. Osoba ta musi bowiem niekiedy doradzić co do wyceny nieruchomości. Najlepiej jest zacząć przygodę z zawodem od stażu w doświadczonym biurze nieruchomości, które pomoże w nabyciu niezbędnych umiejętności krok po kroku. Zarobki pośrednika potrafią być dość wysokie i wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych w skali miesiąca. Jest to jednak mocno indywidualna kwestia, która zależy zazwyczaj od systemu prowizyjnego. Wykonywanie tego zawodu wiąże się też więc z ryzykiem – jeśli pośrednik w danym miesiącu nie sfinalizuje żadnej transakcji, może nie otrzymać za ten miesiąc wypłaty. Na niskie zarobki narzekają przede wszystkim osoby stawiające pierwsze kroki w branży.

Słowa kluczowe:pośrednik nieruchomości,