Fotowoltaika - czy warto ją założyć?
Ostatnie lata spowodowały wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Zainteresowanych osób oszczędzaniem jest bowiem coraz więcej osób – instalacja fotowoltaiczna bo służyć przez co najmniej 30 lat. Co więcej, właściwie dobrana instalacja pokryje zapotrzebowanie na prąd i tym samym zmniejszy rachunki o około 90%.
Fotowoltaika
Fotowoltaika to przede wszystkim system, który opiera się na efekcie fotoelektrycznym – oznacza to bowiem, że system wykorzystuje promienie słoneczne do wytworzenia energii elektrycznej. Cały proces odbywa się przez ulokowanie najczęściej na dachu domu specjalnych paneli fotowoltaicznych, który zmierza do przekształcenia pozyskanego prądu elektrycznego w prąd naziemny służący do zasilania wszelkich urządzeń użytku domowego, ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej.
Warto podkreślić, że sam montaż paneli jest dość kosztowny. Niemniej jednak, w długoletniej perspektywie, inwestycja ta zostanie zwrócona – koszty rachunków za prąd będą znacząco niższe i co najważniejsze, fotowoltaika Gdańsk zapewnia pełną niezależność od wzrostu cen energii elektrycznej.
Niemniej jednak, w otrzymaniu środków na taką instalacje można liczyć na wsparcie licznych programów dofinansowania. Skorzystanie z programu daje możliwość zwrotu inwestycji już po około 6-7 latach użytkowania paneli słonecznych.
Co więcej można powiedzieć o fotowoltaice?
Sama instalacja fotowoltaiczna składa się z paru elementów, które ściśle kooperują ze sobą, aby wytworzyć energię elektryczną:
Paneli fotowoltaicznych/paneli słonecznych – składają się ona z tzw. ogniw fotowoltaicznych, gdzie zachodzi zjawisko fotowoltaiczne,
Falownik – odpowiedzialny jest za skuteczne przekształcenie prądu stałego na prąd ziemny,
Licznik dwukierunkowy – jego zadaniem jest zmierzenie przepływu prądu i rozliczenie ilości wyprodukowanej energii
Warto podkreślić, że ogniwa fotowoltaiczne pełnią kluczową rolę w procesie przekształcenia promieniowania słonecznego na prąd. Najczęściej będą używane, te wyprodukowane z krzemu. Niemniej jednak, możemy wyróżnić dwa rodzaje ogniw:
Krzem polikrystaliczny – w porównaniu do krzemu monokrystalicznego sprawność instalacji jest na wysokim poziomie, a cena nieco niższa. Natomiast panele wyprodukowane z tego materiału posiadają większą ilość wad.
Krzem monokrystaliczny – charakteryzuje się wyższą ceną niż zastosowanie krzemu polikrystalicznego. Natomiast ma dokładnie uporządkowaną wewnętrzną strukturę, dzięki czemu sprawność paneli jest wysoka, co oznacza, że panele przekształcają większą ilość promieniowana słonecznego na prąd.
Słowa kluczowe:fotowoltaika gdańsk,